#LaboratoriaPrzyszłości – przyłapaliśmy naszą drukarkę na pracy ….. sami zobaczcie – ostatnie prace przed końcem roku szkolnego.
Dzień Mamy i Taty – ważny dzień dla naszych dzieciaków – dzięki programowi #LaboratoriaPrzyszłości mogliśmy uwiecznić wspaniałe występy. Oczywiście zakupiony sprzęt nagłaśniający został również wykorzystany.
Kolejne wydruki z naszej drukarki 3D oraz prace uczniów wykonane długopisami 3D. Wszystko w ramach cyklicznych zajęć z użyciem sprzętu #LaboratoriaPrzyszłości.
Cykliczne zajęcia z robotyki to już u nas standard 😀 Zachęcamy do obejrzenia galerii zajęć. Zajęcia z użyciem sprzętu zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.
Szkolne wydarzenia fotografujemy za pomocą zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości aparatu. Dzień pizzy oraz Dni Bezpiecznego Internetu nie są tu wyjątkiem.
Jak zabawa to zabawa, karnawał ze wspaniałym nagłośnieniem, a wszystko dzięki #LaboratoriaPrzyszłości. Zakupiony sprzęt wykorzystywany jest przy każdej możliwej okazji.
Kolejny semestr rozpoczynamy z przytupem – klasa III i jej zajęcia z robotyki. Wszystko dzięki zestawom w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.
Tak z radością wchodzimy w Nowy Rok 2023 – już na samym początku uruchamiamy naszą drukarkę 3d zakupioną w ramach #LaboratoriaPrzyszłości, aby przygotować medale na konkurs organizowany przez Samorząd Uczniowski – „Nauczyciel na Medal”. Głosowanie w szkole już niebawem, a my tymczasem od zaplecza przygotowujemy projekty i drukujemy pełną parą. Sami zobaczcie!
Kolejny semestr rozpoczynamy z przytupem – klasa III i jej zajęcia z robotyki. Wszystko dzięki zestawom w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.
Przedstawiamy sprzęty zakupione w ramach #LaboratoriaPrzyszłości – kamera i aparat. Wszelkie wydarzenia szkolne są filmowana i uwieczniane za pomocą zakupionego sprzętu. Ostatnim takim wydarzeniem był Dzień Patrona Szkoły oraz grudniowe spotkanie z podróżnikiem. Podczas akademii oraz zajęć został wykorzystany aparat oraz kamera do nagrywania piosenek, wystąpień dzieci oraz sprzęt audio w postaci głośników i miksera. Dzięki temu mamy wspaniałą pamiątkę z tych dni oraz doskonałą jakość dźwięku :).
Zajęcia z zestawami klocków lego spike prime zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości odbywają się cyklicznie w różnych klasach. Uczniowie uczą się kreatywnego tworzenia, programowania, a dzięki temu rozwijają umiejętności logicznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów, doskonalą umiejętności interpersonalne, jak również kreatywność i myślenie twórcze. Klasy bardzo chętnie biorą udział w zajęciach – jest to dla nich atrakcyjne i bardzo ciekawe.
Sprzęt zakupiony w ramach #LaboratoriaPrzyszłości służy nam w naszej codziennej pracy. Wszystkie zdjęcia i filmy, które powstają w szkole wykonywane są przy pomocy aparatu i kamery, którą zakupiliśmy. Dokumentowanie szkolnym wydarzeń stało się niemałą przyjemnością. Kolejnym wydarzeniem, w którym mogliśmy użyć zakupionego sprzętu był Dzień Edukacji Narodowej – nagłośnienie oraz aparat fotograficzny były niezbędnym elementem naszego przedstawienia.
Nasza wspaniała drukarka 3D – już niebawem pierwsze projekty zagoszczą na naszej stronie – nie możemy się doczekać 😀
Warsztaty Pierwszej Pomocy Przedmedycznej nie mogłyby się odbyć bez zakupionego w ramach projektu sprzętu. Dzięki porządnemu nagłośnieniu Pana Grześka było doskonale słychać na sali gimnastycznej.
W ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości w naszej szkole odbyły się lekcje z wykorzystaniem zakupionego w ramach tego projektu sprzętu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zestawami klocków konstrukcyjnych lego spike prime.
Zestaw LEGO® Education SPIKE™ Prime to najlepsze narzędzie do nauki przedmiotów STEAM w klasach 4–8. SPIKE Prime łączy kolorowe elementy konstrukcyjne LEGO, łatwy w obsłudze sprzęt oraz intuicyjne środowisko kodowania typu przeciągnij i upuść oparte na języku Scratch. To doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawą zabawę, która jest okazją do nauki, rozwijania umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Uczniowie mogą spróbować swoich sił w łatwych projektach wstępnych lub wykorzystać nieograniczone możliwości projektowe zestawu SPIKE Prime, który pomoże im przyswoić kluczowe zagadnienia STEAM i umiejętności potrzebne do tworzenia innowacji w XXI wieku. A wszystko to podczas wesołej zabawy!
Głównym elementem systemu SPIKE Prime jest Hub, który można programować. To zaawansowane urządzenie w kształcie klocka jest łatwe w obsłudze i ma 6 portów wejścia/wyjścia, matrycę świateł 5×5, moduł Bluetooth, głośnik, żyroskop 6-osiowy i akumulator. Zestaw SPIKE Prime zawiera też niezwykle dokładne silniki i czujniki, które razem z różnorodnymi, kolorowymi elementami konstrukcyjnymi LEGO można wykorzystać do projektowania i budowania ciekawych robotów, dynamicznych urządzeń i innych interaktywnych modeli. Dużo możliwości łączenia klocków z Hubem, silnikami i czujnikami oraz nowe, duże elementy konstrukcyjne pozwolą uczniom spędzić mniej czasu na budowaniu, a więcej na uczeniu się. Solidny pojemnik do przechowywania z 2 tackami do sortowania skraca czas potrzebny do przygotowania zajęć i posprzątania po nich. Mniejsze tacki doskonale sprawdzą się też na niewielkich stolikach.
Zajęcia prowadzi Pan Włodzimierz Jerzak.
#LaboratoriaPrzyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orląt lwowskich w Rzeszowie otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Korzyści z Laboratoriów Przyszłości z perspektywy szkoły i nauczyciela:
- Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia – nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę
- Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy
- Wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu zajęć,
- Rozwój merytoryczny nauczycieli.
Z perspektywy rodzica i ucznia:
- Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi;
- Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych, połączenie zdobywania wiedzy
z przygodą; - Odkrywanie i rozwój talentów oraz inwestycja w lepszą przyszłość młodych.
Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej, na zajęciach, jak również w przygotowaniach do konkursów.
Miło mi poinformować, że nasza szkoła otrzymała w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości fundusze na zakup sprzętu oraz pomocy dydaktycznych. Celem programu jest m.in. budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Zgodnie z regulaminem projektu szkoła zakupiła tzw. wyposażenie podstawowe, które jest obowiązkowe dla wszystkich szkół w Polsce. Do obligatoryjnego wyposażenia podstawowego należą:
- Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
- Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
- Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć
- Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
Dodatkowo szkoła zakupiła sprzęt, który odpowiada naszym potrzebom i będzie wykorzystywany w realizacji podstawy programowej, w ramach zajęć, działalności SU lub też w przygotowaniach do konkursów. To m.in.:
- Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami
- Aparat fotograficzny z akcesoriami
- Greenscreen i oświetlenie
- Roboty edukacyjne wraz z akcesoriami
- Sprzęt nagłaśniający – głośniki, mikser.