SKO

SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI

SKO – Szkolne Kasy Oszczędności to największy i najstarszy w Polsce program edukacji finansowej. W naszej szkole już kilkadziesiąt lat zachęcamy uczniów do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. W bieżącym roku szkolnym SKO zmienia się.

Dzięki udziałowi w nowym programie dzieci nauczą się:

  • świadomego oszczędzania,
  • nabędą praktycznych umiejętności, jak korzystać z konta bankowego,
  • nauczą się zarządzać swoim minibudżetem, dzięki serwisowi bankowości elektronicznej, który jest zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny dla dzieci,
  • otrzymają legitymację SKO, stworzoną na wzór karty płatniczej,
  • zobaczą jak procentują pieniądze,
  • dzięki pouczającym zabawom zyskają większą świadomość pieniądza, roli oszczędzania w życiu człowieka oraz satysfakcję z osiągnięcia zamierzonych celów.

W ramach SKO otwieramy Szkolnego bloga – na oficjalnym Blogu SKO znajdziesz najnowsze informacje dotyczące programu, konkursy oraz ciekawostki ze świata dziecięcych finansów.

Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w programie. Bliższych informacji udziela pani Joanna Stanio.

 

AKTUALNOŚCI

 

Wrzesień 2020

W roku szkolnym 2020/2021 rozpoczynamy, po długiej przerwie działalność szkolnego koła SKO. Na szkolnym blogu – szkolne sprawy – na bieżąco umieszczane są wpisy, które pokazują co dzieje się w naszej szkole. Wrzesień obfitował w różne akcje i wydarzenia. Rozpoczęliśmy od akcji sprzątanie świata. Chętne klasy wzięły udział w porządkowaniu szkolnego terenu (ze względu na ogłoszony w Polsce stan epidemii nie wyszliśmy w tym roku szkolnym poza teren szkoły). Kolejno dzięki inicjatywie nauczycieli      j. angielskiego, j. niemieckiego i j. włoskiego przy współpracy z wychowawcami klas odbył się w szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W ramach corocznego Dnia bez Samochodu – Samorząd Uczniowski przygotował audycję przez radiowęzeł odbyły się również szkolenia pierwszej pomocy dla klas, a na korytarzu szkolnym pojawiły się tablice „ABC – pierwszej pomocy”. Aby uczcić Dzień Chłopaka zorganizowaliśmy w szkole dzień krawata i muchy – wszyscy chłopcy ubrani w krawaty byli zwolnieni z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi. Październik rozpoczęliśmy od promocji oszczędzania wznawiając akcję „Pomocny Grosik”, organizując zbiórki – makulatury i kasztanów dla zwierząt na zimę. Samorząd Uczniowski przygotował audycję i akcję reklamową z okazji Dnia bez przemocy. Szkolne Koło Caritas zorganizowało zbiórkę dla uzdolnionej młodzieży w ramach obchodów Dni Papieskich. Jako, że październik jest blogowym miesiącem oszczędzania na blogu pojawiły się wpisy odnośnie kreatywnego oszczędzania – warto się zapoznać. Z okazji Dnia Oszczędzania został zorganizowany konkurs na klasową skarbonkę – czekamy z niecierpliwością na prace klas.

Zachęcamy do odwiedzania szkolnego bloga – gdzie znajdziecie więcej informacji i zdjęć na temat bieżących wydarzeń w szkole.

Czerwiec 2019

W roku szkolnym 2018/2019 w ramach działań koła zostały zorganizowane przeróżne konkursy z nagrodami, akcje charytatywne, zbiórki, akcje promujące zdrowie i bezpieczeństwo, bieg z pancernikiem, wygraliśmy również blog miesiąca maja – co wiąże się z nagrodą 1000 zł (w postaci bonów do salonów empik).

Maj 2019

W roku szkolnym 2018/2109 szkolne koło SKO działa bardzo prężnie. Systematycznie prowadzony jest szkolny blog „Szkolne sprawy” na którym umieszczamy wszystkie aktualne wydarzenia w szkole, konkursy, wycieczki i wyjścia, imprezy, eventy oraz po prostu ciekawostki. Bloga szkolnego prowadzą uczniowie pod nadzorem Pani pedagog – opiekuna SKO w szkole. W ramach działalności szkolnych kas oszczędności, uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wycieczkach do banku, zostały przeprowadzone lekcje dotyczące przedsiębiorczości, pieniędzy, ekonomii. Uczniowie brali udział w wielu konkursach np. pomocny grosik – konkurs promujący oszczędzanie i działalność charytatywną jednocześnie – klasy w tym roku zebrały rekordową sumę 392,10 zł. Zwyciężyła kl. III która zebrała aż 163zł. Ponadto SKO ogłasza liczne konkursy „Sposób na oszczędzanie” – wystawa prac z konkursu została wywieszona w oddziale współpracującego z nami banku – PKO BP Odział 3 w Rzeszowie, konkurs „Eko – kasa” na projekt ekologicznego banknotu lub monety, konkurs blogowy na hasło promujące oszczędzanie itp.. Braliśmy udział w licznych zbiórkach: zbiórka makulatury, zbiórka baterii, zbiórka nakrętek itp. oraz licznych akcjach charytatywnych m.in. „I ty możesz zostać naszym Mikołajem” – pomoc dla dzieci w hospicjum, „Dzieci – dzieciom” – pomoc uczniom na Ukrainie, „Pomaganie przez ubranie”. W ramach zajęć dotyczących bezpieczeństwa uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z policją, ratownikami medycznymi i strażą, w klasach I – III odbyły się również wycieczki na skrzyżowanie.

Na blogu promowane są tematy dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia, ekologii, a w rzeczywistości organizowane są eventy promujące w/w treści jak np. pokaz mody ekologicznej, dzień bez samochodu, warsztaty pierwszej pomocy itp. W tematach blogowych uczniowie poruszają kwestie oszczędzania, odpowiedniego zarządzania zasobami, wypowiadają się na temat historii finansów. Opisują również swoje zainteresowania i hobby – konie, psy. Jak w poprzednim roku szkolnym walczymy o nagrody pieniężne w konkursach blogowych. W roku szkolnym 2017/2018 zwyciężyliśmy blogowy kwiecień – miesiąc ekologii – otrzymaliśmy w związku z tym nagrodę 1000 zł, a w głównym konkursie SKO otrzymaliśmy wyróżnienie za działalność naszego koła w szkole – co również wiązało się z nagrodą 1000 zł. O wydatkowaniu otrzymanych nagród decydują każdorazowo uczniowie szkoły w głosowaniu i tak dzięki temu wyposażyliśmy szkolną bibliotekę w nowe pozycje książkowe oraz w wiele ciekawych gier planszowych, w bibliotece również powstał kącik czytelniczy, z którego wszyscy chętnie korzystają.

W bieżącym roku szkolnym czeka nas jeszcze wiele atrakcji tj. dzień dziecka czy Dni Osiedla, na którym planujemy bieg SKO z pancernikiem czy loterię fantową. Staramy się również o tegoroczną wygraną w konkursie blogowym i głównym, dlatego też serdecznie zachęcamy do odwiedzania naszych „Szkolnych spraw” na platformie blogowej. Odwiedzając nasz blog, lajkując i komentując przyczyniają się Państwo do naszej wygranej, za co z góry dziękujemy.