Świetlica

Świetlica szkolna spełnia rolę opiekuńczą i wychowawczą, czynna jest w godzinach 6:30 – 16:30.

W roku szkolnym 2022 / 2023 są następujące grupy świetlicowe:

Grupa I – klasa I a, I b – sala 11 – opiekun P. Krystyna Tracz.

Grupa II – klasa II a, III – sala 10 – opiekun P. Anna Pacana

Grupa III – klasa II b, III – sala 9 – opiekun P. Jessica Dudek

Zadania świetlicy:

– wspomaganie rozwoju umysłowego dziecka (pomoc w odrabianiu prac domowych, kompensowanie braków z wiedzy szkolnej),

– troska o psychiczne i fizyczne zdrowie dziecka,

– rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań twórczych,

– rozwijanie uzdolnień muzycznych,

– promocja zdrowego stylu życia (realizacja programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”),

– udział w konkursach świetlicowych i międzyświetlicowych,

Poprzez organizację zajęć pragniemy osiągnąć określone zmiany w zainteresowaniach, postawie i codziennych nawykach u wychowanków.

Prowadzone są różnorodne formy zajęć, tj. czytelnicze, inspirujące rozwój zainteresowań, ruchowe i plastyczne. Ulubioną przez wychowanków formą pracy są zajęcia w sali komputerowej, pracowni multimedialnej, konkursy plastyczne i rywalizacje sportowe.

W każdym roku szkolnym organizowane są następujące imprezy:

  • Dzień Chłopaka,
  • Otrzęsiny (pasowanie na „świetliczka”),
  • Andrzejki,
  • Mikołajki,
  • Opłatek Bożonarodzeniowy,
  • Walentynki,
  • Dzień Dziewczyny,
  • Dzień Dziecka

AKTUALNOŚCI

Świetlicowy Turniej Szachowy dla dzieci z klas I – IV

Zwyciężył uczeń kl. 1a – Tobiasz, II miejsce zajął uczeń kl. I a – Antek, III miejsce zajął uczeń kl. II b – Tomek. Gratulujemy !!!

Konkurs – maska karnawałowa

23 marca 2023 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs na najpiękniejszą Maskę Karnawałową dla klas 1-4. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej uczniów, inspirowanie do pracy twórczej , pielęgnowanie tradycji karnawałowych oraz rozwijanie różnorodnych technik i form plastycznych. Komisja nagrodziła najbardziej ciekawe kształty, staranność oraz samodzielność wykonania. Nagrody otrzymali: 

Karolina R. oraz Zosia Sz. kl 2a
Patrycja J. oraz Natalia J. kl 2b
Patrycja P. kl. 1b
Elena B. kl.4a

Konkurs kolęd i pastorałek

Dnia 13 stycznia 2023 roku odbył się Świetlicowy Konkurs Kolęd i Pastorałek. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd, kultywowanie Świąt Bożego Narodzenia oraz umożliwienie dzieciom prezentowania swoich umiejętności muzycznych. Wszystkie dzieci pięknie zaśpiewały lub zagrali dodatkowo na instrumencie. Ostatecznie jury wyłoniło następujących laureatów: 

1 miejsce: zespół z kl.3 Tomasz G., Miłosz M. Bartosz O., Jakub W. oraz Marysia D. z klasy 1b
2 miejsce: Patrycja P., Lena B. z klasy 1b
3 miejsce: Piotr Ż. Kl.1b

Świetlicowe zabawy na śniegu

Konkurs recytatorski

2 grudnia 2022 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Jego celem było rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci oraz zainteresowanie uczniów poezją. Dzieci miały okazję pokonać tremę, oswoić się ze sceną, a przede wszystkim zaprezentować swój talent. Oceny recytacji wierszy dokonała Komisja Konkursowa w składzie A. Pacana oraz D. Partyka, która przyznała  następujące miejsca:
 I miejsce: Martyna Ś. kl. 2a
 II miejsce: Emilia N. kl. 2a
 III miejsce: Natalia L.  kl. 3, Emilia T. kl. 3

Świetlicowy konkurs na „Super Świetlika”

W środę 22 czerwca odbyło się rozdanie nagród w świetlicowym konkursie na „Super Świetlika”. Uczniowie cały rok pracowali na zdobycie danego wyróżnienia. Laureatami w czterech kategoriach zostali następujący wychowankowie świetlicy szkolnej:

MISTRZ AKTYWNOŚCI:  JULIA i WIKTORIA – kl. II,

MISTRZ PORZĄDKU: TOMASZ – kl. II, JULIA – kl. Ib, AMELIA – kl. II

MISTRZ CISZY: EMILIA kl. Ia, PATRYCJA – kl. Ib, NINA kl. II 

MISTRZ DOBREGO ZACHOWANIA: NATALIA kl. II, ULA – kl. II, LENA – kl. II

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy udanych wakacji !!!

Zabawy na świeżym powietrzu

Zimowe zabawy

Szkoła do hymnu – świetlica śpiewa patriotycznie

Jesienne zabawy

Pasowanie na „Świetliczanina”

9 listopada w świetlicy klasy 1a odbyło się uroczyste i wesołe wprowadzenie młodszych kolegów i koleżanek do naszego świetlicowego grona. Dzieci musiały przejść wiele prób sprawdzających ich wiedzę oraz umiejętności. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę i przypieczętowały ją swoim podpisem i odciskiem palca. Impreza przebiegła w atmosferze wspólnej zabawy a na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek. 

Tydzień kodowania w świetlicy

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klasy 1a oraz klasy 2a brali udział w zajęciach z kodowania, a było to miedzy innymi rysowanie/kolorowanie zgodnie z algorytmem, kodowanie z klockami lego, kodowanie z wykorzystaniem figur geometrycznych, kodowanie drogi, kodowanie z wykorzystaniem maty i kolorowych kubków. Uczniowie rozbudzali swoją kreatywność, uczyli się rozwiązywania problemów i współpracy poprzez zabawy z kodowaniem. Dzieci ćwiczyły umiejętność tworzenia algorytmów, precyzyjnego formułowania poleceń, wykonywania zadań w określonej kolejności, uważnego słuchania, a przede wszystkim współpracy w nauce i zabawie.

Zajęcia na świeżym powietrzu

Dzień Mamy

 Dnia 20 maja 2021 na zajęciach świetlicowych i rozwijających kreatywność uczniowie klasy 3 b przygotowywali laurki oraz kwiaty 3D dla swoich cudownych mam z okazji ich święta. Podczas pracy dzieci korzystały z bibuły tworząc  przy pomocy nauczyciela niepowtarzalny prezent.  Zajęcia przebiegły w radosnej atmosferze, a rodzice byli zachwyceni pracą wykonaną przez swoje dzieci.

Konkurs – jajka wielkanocne

18 marca 2021 podczas zajęć świetlicowych w klasie 3 b odbył się konkurs klasowy na najpiękniejsze jajko wielkanocne 3D wyklejane plasteliną. Klasa została podzielona na 3 grupy. Każda z nich otrzymała wycięte z tektury jajko. Zadaniem każdej grupy było ozdobić jajko za pomocą plasteliny. Pracę umilała im ulubiona muzyka. Czas minął bardzo miło. Wszystkie prace były przepiękne, nie udało się wytypować zwycięzcy. Uczniowie wspólnie z wychowawcą świetlicy przygotowali z powstałych prac gazetkę szkolną.

Dzień Babci i Dziadzia

21 i 22 stycznia 2021 to wyjątkowe dni –  Święto Kochanej Babci i Cudownego Dziadzia.  Dzieci z klasy 3 a oraz 3 b  podczas zajęć świetlicowych opowiadały historie o swoich babciach i dziadziach, o tym jak wspaniale spędza się z nimi czas i jak bardzo za nimi tęsknią. Uczniowie wykonali specjalnie dla nich  laurki oraz kalendarze.

WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM Z OKACJI ICH ŚWIĘTA SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI, MIŁOŚCI NAJBLIŻSZYCH ORAZ UŚMIECHU NA KAŻDY DZIEŃ.

Zabawa karnawałowa

Konkurs recytatorski

26 stycznia 2021 podczas zajęć świetlicowych odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas trzecich. Uczniowie prezentowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci przygotowały stroje oraz akcesoria sceniczne.  Oceny występów dokonywali losowo wytypowani uczniowie z klasy : Zosia, Mateusz, Patrycja i Rysiu oraz wychowawca świetlicy. Można było zdobyć od 0 – 5 punktów za występ. Wybór zwycięzcy konkursu był bardzo ciężki, ponieważ wszystkie występy dzieci były na bardzo wysokim poziomie.

– I miejsce – Zuzanna –  klasa 3a

– II miejsce – Piotr – klasa 3 a

– III miejsce duet Anna i Emilka – klasa 3b

Dzieci świetnie się bawiły prezentując swoje umiejętności sceniczne podczas konkursu. Otrzymały nagrody za udział w konkursie oraz dodatkowe pozytywne oceny z zachowania.

Konkurs kolęd i pastorałek

Odbył się konkurs kolęd i pastorałek dla klas trzecich. W jury zasiadły losowo wytypowane dziewczynki : Ania, Emilka, Ola, Milena, Zuzia oraz wychowawca świetlicy. Uczniowie śpiewali wybrane kolędy i pastorałki. Jury zdecydowało że:

 -miejsce I zajął Jaś  – klasa 3a

– miejsce II zajęła – Julka – klasa 3a

– miejsce III zajęła – Milenka – klasa 3a.

Wygrani otrzymali dyplomy oraz nagrody. Wychowawca świetlicy docenił uczniów poprzez pozytywne oceny z zachowania. Zajęcia zakończyły się wspólnym kolędowaniem.

Pasowanie na świetliczanina – klasa I.

Świetlicowe zabawy na śniegu.

21 i 22 stycznia to wyjątkowe dni –  Święto Kochanej Babci i Cudownego Dziadzia. Dzieci z klasy III a oraz III b  podczas zajęć świetlicowych opowiadały historie o swoich babciach i dziadziach, o tym jak wspaniale spędza się z nimi czas i jak bardzo za nimi tęsknią. Uczniowie wykonali specjalnie dla nich laurki oraz kalendarze.

WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM Z OKACJI ICH ŚWIĘTA SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI, MIŁOŚCI NAJBLIŻSZYCH ORAZ UŚMIECHU NA KAŻDY DZIEŃ.

Wspólne kolędowanie – tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu kolęd. Grupa kolędnicza przywędrowała również do gabinetu dyrekcji aby odśpiewać najpiękniejsze kolędy i umilić wszystkim pracę. 

30 września 2020 świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Zajęcia na świetlicy szkolnej przepełnione były dobrą zabawą. Dziewczynki z klasy 3a oraz 3b wraz z wychowawcą przygotowali dla chłopców specjalne zadania do wykonania.  W jury zasiadły wszystkie dziewczynki  z klasy oceniając występy swoich kolegów. Brali oni udział w następujących konkurencjach :

–  Konkurs na siłacza klasy – wykonanie największej ilości pompek

– Konkurs na wytrzymałość –  stanie na jednej nodze

– Konkurs na najlepszego tancerza – taniec z łyżka i jajkiem

– Konkurs na najlepszego wokalistę – zaśpiewanie dowolnej piosenki

– Konkurs na najśmieszniejszą historię – zabawa grupowa

To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

18 września 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej – „Sprzątanie świata – Polska 2020” pod hasłem „ Plastik-> Rezygnuję ->Redukuję ->Segreguję. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki uczestniczyli w spacerze ekologicznym sprzątając teren wokół naszej szkoły.

Głównym celem tego przedsięwzięcia było rozbudzenie świadomości ekologicznej u uczniów oraz zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Dzięki powyższej akcji uczniowie zdobyli również wiedzę o efektywnej segregacji śmieci.