Świetlica

Świetlica szkolna spełnia rolę opiekuńczą i wychowawczą, czynna jest w godzinach 6:30 – 8:00, 11:30 – 16:30.

 

Zadania świetlicy:

– wspomaganie rozwoju umysłowego dziecka (pomoc w odrabianiu prac domowych, kompensowanie braków z wiedzy szkolnej),

– troska o psychiczne i fizyczne zdrowie dziecka,

– rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań twórczych,

– rozwijanie uzdolnień muzycznych,

– promocja zdrowego stylu życia (realizacja programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”),

– udział w konkursach świetlicowych i międzyświetlicowych,

Poprzez organizację zajęć pragniemy osiągnąć określone zmiany w zainteresowaniach, postawie i codziennych nawykach u wychowanków.

Prowadzone są różnorodne formy zajęć, tj. czytelnicze, inspirujące rozwój zainteresowań, ruchowe i plastyczne. Ulubioną przez wychowanków formą pracy są zajęcia w sali komputerowej, pracowni multimedialnej, konkursy plastyczne i rywalizacje sportowe.

W każdym roku szkolnym organizowane są następujące imprezy:

  • Dzień Chłopaka,
  • Otrzęsiny (pasowanie na „świetliczka”),
  • Andrzejki,
  • Mikołajki,
  • Opłatek Bożonarodzeniowy,
  • Walentynki,
  • Dzień Dziewczyny,
  • Dzień Dziecka.

AKTUALNOŚCI

Zajęcia na świeżym powietrzu

Dzień Mamy

 Dnia 20 maja 2021 na zajęciach świetlicowych i rozwijających kreatywność uczniowie klasy 3 b przygotowywali laurki oraz kwiaty 3D dla swoich cudownych mam z okazji ich święta. Podczas pracy dzieci korzystały z bibuły tworząc  przy pomocy nauczyciela niepowtarzalny prezent.  Zajęcia przebiegły w radosnej atmosferze, a rodzice byli zachwyceni pracą wykonaną przez swoje dzieci.

Konkurs – jajka wielkanocne

18 marca 2021 podczas zajęć świetlicowych w klasie 3 b odbył się konkurs klasowy na najpiękniejsze jajko wielkanocne 3D wyklejane plasteliną. Klasa została podzielona na 3 grupy. Każda z nich otrzymała wycięte z tektury jajko. Zadaniem każdej grupy było ozdobić jajko za pomocą plasteliny. Pracę umilała im ulubiona muzyka. Czas minął bardzo miło. Wszystkie prace były przepiękne, nie udało się wytypować zwycięzcy. Uczniowie wspólnie z wychowawcą świetlicy przygotowali z powstałych prac gazetkę szkolną.

Dzień Babci i Dziadzia

21 i 22 stycznia 2021 to wyjątkowe dni –  Święto Kochanej Babci i Cudownego Dziadzia.  Dzieci z klasy 3 a oraz 3 b  podczas zajęć świetlicowych opowiadały historie o swoich babciach i dziadziach, o tym jak wspaniale spędza się z nimi czas i jak bardzo za nimi tęsknią. Uczniowie wykonali specjalnie dla nich  laurki oraz kalendarze.

WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM Z OKACJI ICH ŚWIĘTA SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI, MIŁOŚCI NAJBLIŻSZYCH ORAZ UŚMIECHU NA KAŻDY DZIEŃ.

Zabawa karnawałowa

Konkurs recytatorski

26 stycznia 2021 podczas zajęć świetlicowych odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas trzecich. Uczniowie prezentowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci przygotowały stroje oraz akcesoria sceniczne.  Oceny występów dokonywali losowo wytypowani uczniowie z klasy : Zosia, Mateusz, Patrycja i Rysiu oraz wychowawca świetlicy. Można było zdobyć od 0 – 5 punktów za występ. Wybór zwycięzcy konkursu był bardzo ciężki, ponieważ wszystkie występy dzieci były na bardzo wysokim poziomie.

– I miejsce – Zuzanna –  klasa 3a

– II miejsce – Piotr – klasa 3 a

– III miejsce duet Anna i Emilka – klasa 3b

Dzieci świetnie się bawiły prezentując swoje umiejętności sceniczne podczas konkursu. Otrzymały nagrody za udział w konkursie oraz dodatkowe pozytywne oceny z zachowania.

Konkurs kolęd i pastorałek

Odbył się konkurs kolęd i pastorałek dla klas trzecich. W jury zasiadły losowo wytypowane dziewczynki : Ania, Emilka, Ola, Milena, Zuzia oraz wychowawca świetlicy. Uczniowie śpiewali wybrane kolędy i pastorałki. Jury zdecydowało że:

 -miejsce I zajął Jaś  – klasa 3a

– miejsce II zajęła – Julka – klasa 3a

– miejsce III zajęła – Milenka – klasa 3a.

Wygrani otrzymali dyplomy oraz nagrody. Wychowawca świetlicy docenił uczniów poprzez pozytywne oceny z zachowania. Zajęcia zakończyły się wspólnym kolędowaniem.

Pasowanie na świetliczanina – klasa I.

Świetlicowe zabawy na śniegu.

21 i 22 stycznia to wyjątkowe dni –  Święto Kochanej Babci i Cudownego Dziadzia. Dzieci z klasy III a oraz III b  podczas zajęć świetlicowych opowiadały historie o swoich babciach i dziadziach, o tym jak wspaniale spędza się z nimi czas i jak bardzo za nimi tęsknią. Uczniowie wykonali specjalnie dla nich laurki oraz kalendarze.

WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM Z OKACJI ICH ŚWIĘTA SKŁADAMY NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI, MIŁOŚCI NAJBLIŻSZYCH ORAZ UŚMIECHU NA KAŻDY DZIEŃ.

Wspólne kolędowanie – tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu kolęd. Grupa kolędnicza przywędrowała również do gabinetu dyrekcji aby odśpiewać najpiękniejsze kolędy i umilić wszystkim pracę. 

30 września 2020 świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Zajęcia na świetlicy szkolnej przepełnione były dobrą zabawą. Dziewczynki z klasy 3a oraz 3b wraz z wychowawcą przygotowali dla chłopców specjalne zadania do wykonania.  W jury zasiadły wszystkie dziewczynki  z klasy oceniając występy swoich kolegów. Brali oni udział w następujących konkurencjach :

–  Konkurs na siłacza klasy – wykonanie największej ilości pompek

– Konkurs na wytrzymałość –  stanie na jednej nodze

– Konkurs na najlepszego tancerza – taniec z łyżka i jajkiem

– Konkurs na najlepszego wokalistę – zaśpiewanie dowolnej piosenki

– Konkurs na najśmieszniejszą historię – zabawa grupowa

To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

18 września 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej – „Sprzątanie świata – Polska 2020” pod hasłem „ Plastik-> Rezygnuję ->Redukuję ->Segreguję. Uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki uczestniczyli w spacerze ekologicznym sprzątając teren wokół naszej szkoły.

Głównym celem tego przedsięwzięcia było rozbudzenie świadomości ekologicznej u uczniów oraz zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Dzięki powyższej akcji uczniowie zdobyli również wiedzę o efektywnej segregacji śmieci.