Szkoła promujące zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie to idea realizowana w placówkach w których edukacja zdrowotna jest ważnym elementem nauczania. Promowany jest zdrowy styl życia. We współpracy z rodzicami, społecznością szkolną i lokalną. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, podejmują starania, aby skutecznie dbać o swoje zdrowie.

Nasza szkoła od stycznia 2006 roku, została przyjęta do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Działania promujące zdrowie  prowadzone są u nas systematycznie i są możliwe  dzięki zaangażowaniu i inicjatywie zarówno uczniów, nauczycieli  jak i wszystkich pracowników szkoły. Wychodząc naprzeciw sportowym zainteresowaniu i chęci ruchu wśród uczniów, prowadzimy  zajęcia takie jak: sks, siatkówka, wyjazdy na basen, rajdy oraz rozgrywki sportowe wspomagające zdrowy styl życia.

Od wielu lat włączamy się do akcji „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”, a także bierzemy udział w programie „Pięć porcji warzyw, owoców i soku”. Na terenie naszej szkoły prowadzimy również akcje „Poniedziałek dniem owocowo – warzywnym, a czwartek dniem jogurtowym”.

Angażujemy się w organizowanie wycieczek szkolnych, „Zielonych szkól”. W szkole  prężnie też działa koło turystyczne PTTK.

Zawsze uczestniczymy w akcjach „Sprzątanie Świata” „Dzień Ziemi”, „Pierwszy Dzień wiosny”, „Dzień sportu”. Podczas tych akcji szczególny nacisk kładziemy na gry i zabawy ruchowe oraz zdrowy styl życia.

Współpracujemy ze Związkiem komunalnym „Wisłok” oraz Stowarzyszeniem Ekoskop. To właśnie dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, dyrekcji i nauczycieli możemy się poszczycić Wojewódzkim Certyfikatem Szkół Promujących Zdrowie. W tym i następnych latach zamierzamy kontynuować tę pracę mającą na celu tak ważny aspekt, jakim jest promocja zdrowia. Działania te mogą umożliwić nam zakwalifikowanie się do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Szkolna promocja zdrowia jest długotrwałym procesem, gdyż w miejsce zrealizowanych zadań, pojawiają się nowe, wymagające podejmowania kolejnych działań.

Plan Pracy Szkoły Promującej Zdrowie

 

A K T U A L N O Ś C I

Maj 2023 r.

Pierwszaki o zdrowiu – przedstawienie

Warsztaty zdrowego żywienia

Talerz zdrowego żywienia – kl. I a

Ekologiczne osiedle – projekt kl. II a

Kwiecień 2023 r.

Dzień Ziemi – audycja przez radio węzeł

Luty, Marzec 2023 r.

Piramida zdrowego żywienia

Zdrowe odżywianie

Grudzień 2022 r.

Konkurs ekologiczny „Zbieram, segreguję i tworzę nowe rzeczy”

Listopad 2022 r. 

„Segreguję, bo warto” – rozdanie nagród – zajęliśmy II miejsce

Listopad miesiącem zdrowia – słoń z warzyw, dzień zdrowej śniadaniówki, owocowe obrazki

Październik 2022 r.

Sport to zdrowie – szkolny SKS

Zajęcia „segregacja odpadów”

Zajęcia – „Jakość powietrza”

Wrzesień 2022 r.

Dzień bez samochodu

Zbiórka makulatury – akcja „Segreguję bo warto!”

Akcja „Sprzątanie świata”

Maj 2022r.

Warsztaty zdrowego odżywiania – przygotowywanie zdrowych koktajli i sałatek.

Kwiecień 2022 r.

Dzień Ziemi – audycja przez szkolny radio węzeł, zielony ubiór, przebrania uczniów w ekologiczne stroje.

Konkurs „Eko – robot” – wykonanie robotów z surowców wtórnych.

Dzień Zdrowia kl. 4b – przygotowanie sałatki owocowej.

Marzec 2022r. 

Godzina dla Ziemi to akcja stworzona przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) odbywająca się w ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Tego dnia, każdy, zarówno osoby prywatne jak i firmy, ma szansę wysłać sygnał, że zależy mu na przyszłości naszej planety poprzez wyłączenie światła między 20:30 a 21:30 czasu lokalnego. Jest to również okazja do zastanowienia się nad zachodzącymi zmianami klimatu i nad tym jak można osobiście zaangażować się w ochronę środowiska.
 
W naszej szkole włączyliśmy się do tej akcji  wyłączając światło na 3 godz. lekcyjnej. Uczniowie kl.8  w komunikacie przez radiowęzeł przypomnieli wszystkim  o idei i znaczeniu tej akcji.
 
Więcej informacji: Więcej informacji o tegorocznej akcji znajdą Państwo na stronie godzinadlaziemi.pl.
 

Listopad 2021 r.

Szkolna akcja „Segreguję śmieci” – film „Segreguję, bo warto” – https://www.youtube.com/watch?v=5kBUELdtK-U 

Zwycięstwo w konkursie „Segreguję, bo warto”

Rozdanie nagród w konkursie ekologicznym „Zbieram, segreguję i tworzę nowe rzeczy”

Dzień zdrowej śniadaniówki – zajęcia w klasach I – III.

Konkurs ekologiczny – zbieram, segreguję i tworzę nowe rzeczy.

Październik 2021 r.

Nordic Walking – zajęcia w ramach lekcji wf.

Szaszłyki owocowe, warzywne zwierzaki – owoce i warzywa to zdrowie – zajęcia w klasach I – III, akcja plakatowa w szkole.

Zbiórka żywności przez Szkolne Koło Caritas – żywność z długim terminem przydatności była zbierana w klasach i przekazana najbardziej potrzebującym.

Zbiórka kasztanów, żołędzi, orzechów – zorganizowanie zbiórki mającej na celu pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

Udział w akcji – Segreguję bo warto !!! – organizowanej przez MPGiK w Rzeszowie pod patronatem Prezydenta Miasta.

 Wrzesień 2021 r.

Akcja – Sprzątanie Świata – chętne klasy porządkowały teren wokół szkoły. 

Dzień Bez Samochodu –  odbyły się w naszej szkole warsztaty pierwszej pomocy dla klas oraz akcja reklamowa na szkolnym korytarzu – ABC pierwszej pomocy. Na boisku szkolnym zostały zorganizowane zawody rowerów, hulajnóg, rolek itp. Uczniowie kl. 3a i 3b uczestniczyli w Dniu Mobilności w Rzeszowskim Parku Ruchu Drogowego.