Szkolne koło PTTK

Szkolne Koło PTTK nr 45

Szkolne  Koło PTTK  w ZSzP nr 4 w Rzeszowie działa od 16 lutego 2015 r. Otrzymało numer 45, a uczniowie cały czas zastanawiają się nad nazwą koła. W swoich szeregach zrzesza 23 uczniów Szkoły Podstawowej nr 14. Założycielem i opiekunem koła jest p. Krystyna Tracz.

Celem działalności Szkolnego Koła PTTK jest rozwijanie wśród dzieci zainteresowań krajoznawstwem, czynny wypoczynek, upowszechnianie turystyki i zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej: GOT, OTP, Turysta-Przyrodnik, INO, Znam okolice Rzeszowa.

 

Informacja o składkach członkowskich PTTK na rok  2023.
Informujemy o możliwości opłacenia kontynuacji składek przelewem na konto bankowe Oddziału PTTK w Rzeszowie:
Nr konta: 90 1240 2614 1111 0000 3958 8742 lub gotówką w oddziale PTTK w Rzeszowie. Siedziba oddziału znajduje się na ul. Matejki 2. Znaczki potwierdzające opłacenie składek, będzie można odbierać w siedzibie Oddziału.

Przy wpłacie – szczególnie, gdy będzie dotyczyć kilku osób – prosimy w opisie rozpisać kwoty na poszczególne osoby (imię i nazwisko osoby za którą jest opłacana składka, można użyć symboli N, U, UM– rozwinięte poniżej)  z podaniem numeru legitymacji PTTK (jest sporo powtarzających się nazwisk).
Członkowie PTTK są objęci ubezpieczeniem NNW, dlatego dla celów ubezpieczeniowych, jako datę opłacenia składki, będziemy przyjmować datę zaksięgowania środków na naszym koncie.
Przypominamy wysokość składek członkowskich za rok 2023.
75 zł – N – normalna
51 zł – U – ulgowa dorośli (rodzice lub opiekunowie prawni osób małoletnich opłacających składkę za co najmniej jedną osobę małoletnią – składka rodzinna)
36 zł – UM – ulgowa młodzieżowa – (dzieci i młodzież do 19 rż., uczący się młodzież i studenci do 26 rż.)

Wysokość wpisowego dla dzieci – 9zł

W razie wątpliwości, prosimy o kontakt:
•    telefoniczny 17 85 367 55
•    mailowy wycieczki@pttkrzeszow.pl

AKTUALNOŚCI

 Powitanie wiosny

21 marca 2023r (sobota) 21 miłośników wędrówek z klas I-VII wraz z przewodnikiem PTTK-  Ł. Kuczmarzem pod opieką K. Tracz i K. Perec wyruszyło na poszukiwanie wiosny. Trasa wędrówki prowadziła przez Brzózę Królewską , Uroczysko Kudłacz, Zerwankę szlakiem niebieskim do Julina, a następnie autokarem do stadniny koni w Leśnej Woli. W stadninie mnóstwo atrakcji: poczęstunek , zwiedzanie stadniny, pokaz skoków koni przez przeszkody, losowanie nagród (co trzeci los wygrywał), prezentacja ekologicznych marzann wykonanych przez uczestników imprezy. Wszyscy otrzymali pamiątkowy znaczek, a chętni zdobyli punkty do odznak OTP i Turysta Przyrodnik.

10 grudnia 2022r. – Mikołajki z InO

10 grudnia br. odbyły się Mikołajkowe, drużynowe marsze na orientację w Borku Starym. 
W imprezie startowało ponad 40 drużyn w tym 10 z naszej szkoły. W trudnych warunkach terenowych i pogodowych zadaniem drużyn było odnalezienie 8 punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie. Wszyscy spisali się wspaniale zdobywając m.in.:
– III miejsce – Lena B. i Wiktoria D.
– IV miejsce – Gabrysia S. i Ksenia M.
– VII miejsce – Amelia K. i Emilia T.
– VIII miejsce – Fabian C. i Jan P.
Po powrocie z trasy dzieci miały czas na poczęstunek, malowanie twarzy, zabawy z piłką i spotkanie z Mikołajem, który obdarował ich prezentami. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: J. Bereś i K. Tracz. O mikołajkowych marszach uczestnikom przypominał będzie okolicznościowy znaczek i zdjęcia.

Wycieczka krajoznawcza do  MAGURSKIEGO PARKU NARODOWEGO 14 X (piątek) 2022r.

Zgodnie z tradycją SK PTTK 14 października odbyła się wycieczka krajoznawcza do Magurskiego Parku Narodowego. W wycieczce uczestniczyli chętni uczniowie z klas I-VIII  (41 uczestników) wraz z przewodnikiem p. L. Misiągiem i opiekunami K.Tracz, D. Partyka, K. Perec. Młodzi turyści wycieczkę rozpoczęli od przejścia ścieżką przyrodniczą Folusz  w MPN, która prowadzi przez 12 ciekawych przystanków z tablicami informacyjnymi i ciekawostkami na temat Mazurskiego PN. W ciągu kilkugodzinnego spaceru czekało na nich wiele przyrodniczych atrakcji m.in. Wodospad Magurski i Diabli Kamień, o którym wysłuchali pięknie opowiedzianej legendy. Dzieci po przejściu trasy zdobyły punkty do odznak: GOT, OTP i TP co potwierdzili okolicznościowymi pieczątkami znajdującymi się na szlaku. Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Pijalni Czekolady w Korczynie i degustacja wyrobów czekoladowych. Dzieci miały mnóstwo radości nie tylko z samego jedzenia, ale też z pięknego wystroju wnętrza. Wszyscy wrócili do Rzeszowa zadowoleni i zrelaksowani, co odzwierciedlają zrobione na wycieczce zdjęcia.

24.09.2022 r. – IX Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna połączona z Jubileuszem 70-lecia Koła Terenowego nr 32

Przy pięknej jesiennej pogodzie 23 osoby SK PTTK nr 45 pod opieką K. Tracz, K. Perec i wraz z przewodnikiem PTTK S. Polańskim uczestniczyły w wycieczce pieszej po Pogórzu Dynowskim. Trasa wiodła przez okolice Błażowej , Harty Górnej, Czabajkę (416m.) do Dylągówki. Zakończenie Sztafety z ogniskiem i poczęstunkiem nastąpiło w stadninie koni „Boska Dolina”, gdzie dzieci skorzystały z przejażdżki na koniach a także zabaw rekreacyjnych na placu zabaw. Zdobyły również punkty do odznak: OTP, GOT, Turysta Przyrodnik. Otrzymały pamiątkowy znaczek, okolicznościową pieczątkę i w związku z jubileuszem 70-lecia Koła zostały obdarowane nagrodami rzeczowymi i słodkim poczęstunkiem.

21 maja 2022r. – Święto Polskiej Niezapominajki

Szkolne Koło PTTK  nr 45 przy współpracy z Oddziałem PTTK w Rzeszowie już po raz kolejny brało udział w rajdzie turystycznym z okazji Święta Polskiej Niezapominajki. 19 uczniów z klas II-V ubranych w niebieski lub żółty strój uczestniczyło w niezapominajkowych podchodach w Wielkim Lesie w Czudcu. Młodzi turyści podzieleni na dwie grupy pod opieką K. Tracz i D. Partyki mieli odnaleźć ukryte w lesie koperty z różnymi zadaniami m.in. rozwiązać krzyżówkę, ułożyć piosenkę, wiersz, okrzyk związany z niezapominajką, rozpoznać rodzaj drzew, krzewów. Po zakończonych podchodach sadzili przywiezione niezapominajki przy Schronisku Młodzieżowym w Czudcu. W schronisku odbyły się też warsztaty plastyczne i poczęstunek. Uczestniczy rajdu zostali obdarowani przez organizatorów okolicznościową plakietką i nagrodą rzeczową. Ponadto zdobyli punkty do odznaki OTP i TP. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Skamieniałe Miasto Ciężkowice – 23 kwietnia 2022r. 

23 kwietnia br. 36 uczniów z klas 1-7 pod opieką K. Tracz, B. Gwizdak i K. Perec uczestniczyło w wycieczce do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Od początku wycieczki  młodym turystom towarzyszył przewodnik beskidzki R. Bajorek, który już w autokarze opowiadał o miejscowścich znajdujących się na trasie. W Ciężkowicach wycieczkowice udali się do Rezerwatu Przyrody Skamieniałe Miasto. Jest to grupa fantazyjnie ukształtowanych formacji skalnych, tworzących „przysłowiowe miasto zamienione w kamień.” Szlak prowadził  do licznych skał o fantazyjnych nazwach: Ratusz, Czarownica, Warownie, Pustelnia, Grzyb, Orzeł, Pianino, Żółw, Piekiełko, Borsuk, Piramidy, Baszta Paderewskiego, Skałka z Krzyżem. Ze skałami związanych jest wiele legend, które bardzo ciekawie opowiadał przewodnik . Byliśmy też w Wąwozie Czarownic, w którym znajduje się 14-metrowej wysokości Wodospad Ciężkowicki w którym panuje specyficzny mikroklimat. Następnie z Wąwozu Czarownic doszliśmy do Parku Zdrojowego – nowej atrakcji  Ciężkowic. Zwiedziliśmy też Rynek miasteczka: Ratusz, studnię, kapliczkę sw. Floriana oraz ławeczkę Ignacego Paderewskiego przy fortepianie. Dzieci miały też możliwość zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, kupić okolicznościowe pamiątki. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na posiłek do restauracji Galicja. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Powitanie wiosny – wycieczka 19.03.2022r.

Członkowie naszego SK PTTK przywitali wiosnę uczestnicząc w wycieczce pieszej. Wraz z przewodnikiem p. Jackiem Dziwiszem, opiekunką koła K. Tracz i p. K. Perec przy pięknej słonecznej pogodzie po dwóch latach przerwy stęsknieni za wędrowaniem szukaliśmy oznak wiosny na urozmaiconej trasie Oparówka-Skałki w paśmie Jazowej – Rezerwat Przyrody Herby – Wiśniowa. W Wiśniowej podziwialiśmy Dąb Józef – Drzewo Roku 2016. W Stępinie przywitano nas pysznymi ciasteczkami, kiełbasą z rożna i ciepłą herbatą.  Za wykonanie ekologicznej Marzanny otrzymaliśmy piłką, a niektórzy w loterii fantowej nagrody rzeczowe
i punkty do odznak GOT, OTP, TP.

Zapraszamy do obejrzenia poniższych zdjęć.

Grudzień 2021r. – XIV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej PTTK – 2021 – „ Kolej na PTTK”

Laureatką w/w konkursu została uczennica klasy VIII a Amelia K. Amelia przygotowała prezentację multimedialną przedstawiającą różnorodność krajobrazów świata, które były celem wypraw organizowanych przez PTTK.

Wycieczka do Skansenu w Kolbuszowej – 14.10.2021 r.

14 października 40 uczniów naszej szkoły pojechało do Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego położonego nad potokiem Bukowiec w Kolbuszowej. Zwiedzili zabytki architektury drewnianej dawnej wsi. Stare chałupy, młyn wodny, kościół, kapliczki, wiatraki, dawne stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku i zwierzęta, które trzymano dawniej przy chałupach zrobiły na dzieciach duże wrażenie. Zachwyciły ich także ręcznie robione przez lokalnego rzemieślnika drewniane zabawki. Po zwiedzaniu skansenu dzieci odpoczęły w chacie gilowej spożywając z apetytem kiełbasę z grilla. Przy pięknej, słonecznej pogodzie spędziły popołudnie na grach i zabawach ruchowych. Zapraszamy o obejrzenia fotorelacji. 

14 grudnia 2020r. – XIII Konkurs wiedzy „70 lat poznajemy Polskę z PTTK”

W 2020 roku przypada 70 rocznica powstania PTTK. Z tej okazji SP nr 27 oraz RO PTTK zorganizowali XIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej PTTK „70 lat poznajemy Polskę z PTTK.” Konkurs polegał na indywidualnym wykonaniu prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię i formy działalności PTTK podczas 70 lat istnienia tej Organizacji. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie: Bartosz Perec z kl. V, Michalina Skiba z kl. 7b i Karol Zając z kl. 8. Ocenie podlegało m.in. atrakcyjne i ciekawe ujęcie  tematu wzbogacone ilustracjami i fotografiami, zgodność prezentacji z tematyką. Komisja konkursowa przyznała II miejsce uczniowi kl. V Bartoszowi Perec. Bartek otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe. Ponadto  konkurs zostanie wymieniony  na świadectwie szkolnym. Gratulujemy Bartkowi sukcesu w konkursie.

7 grudnia 2019 r. – XXVII Mikołajki z Ino

Siedem dwuosobowych drużyn z naszego koła PTTK pod opieką K. Tracz i K. Perec wystartowało w sobotę w Borku Starym w Drużynowych Marszach na Orientację. Dzieci  z klas I-IV z mapą terenu, kompasem i kartą startową wyruszyły na 3-kilometrową trasę w celu odszukania ukrytych w nieznanym terenie ośmiu punktów kontrolnych. Oprócz punktów właściwych znajdowały się też punkty „mylne”.

W imprezie startowały dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych. Organizatorzy nagradzali 10 najlepszych drużyn. Wielki sukces odniosły dzieci z naszej szkoły zajmując I, II, IV, VI i VII miejsce.

I miejsce –  Szymon Bury, Szymon Sabała
II miejsce – Zuzia Krawczyń, Maja Krawczyk

IV miejsce – Bartosz Perec, Jan Perec

VI miejsce – Patrycja Dziura, Ola Pop
VII miejsce – Zosia Przeździecka, Emilka Dziura

Dzieci otrzymały nagrody przydatne na turystycznym szlaku. Radość młodym turystom sprawiła też wizyta Św. Mikołaja. Wszyscy otrzymali okolicznościowy znaczek i zdobyli punkty do odznaki Ino.

14 października 2019 r. – wycieczka do Nowej Dęby

Tradycyjnie jesienią opiekun SK PTTK w naszej szkole p. K. Tracz zorganizowała wycieczkę krajoznawczą do Nowej Dęby. 44 dzieci z klas I-VIII podziwiało setki unikatowych ręcznie malowanych eksponatów w jedynym w świecie Muzeum Bombki Choinkowej. Przewodnik opowiadał i oprowadzał dzieci po muzeum pokazując zgromadzone skarby, proces powstania i zdobienia bombki. Dzieci samodzielnie mogły też malować bombkę a także otrzymały ozdobę choinkową z własnym imieniem. Następnie przy pięknej jesiennej pogodzie spacerowały ścieżką przyrodniczą „Rozalin” w Nadleśnictwie Nowa Dęba. W czasie wędrówki pan S. Polański – przewodnik PTTK  ciekawie opowiadał  o życiu lasu, roślinach i zwierzętach. Atrakcją było też ognisko i pieczenie smakowitej kiełbasy. Z miłymi wrażeniami i dobrymi humorami młodzi turyści wrócili do Rzeszowa pod opieką p. K. Sewerniak-Perec i M. Woś.

28 września 2019 r. – VI Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

Po raz pierwszy 21-osobowa grupa dzieci z klas od I do VIII wzięła udział w VI Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej. Młodzi turyści wędrowali z przewodnikiem beskidzkim Michałem Organem z Wielopola do Grodziska. Trasa wycieczki pieszej była bardzo widokowa i mogliśmy podziwiać uroki zbliżającej się jesieni. Z miejscowości Grodzisko autokarem dotarliśmy do Siedliska Janczar w Pstrągowej, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z przejażdżki konnej, bawić się na placu zabaw a także skorzystać ze smacznego poczęstunku. Każdy uczestnik wyprawy otrzymał pamiątkowy znaczek i certyfikat potwierdzający uczestnictwo w MSzT oraz  9 pkt do OTP lub 10 pkt do GOT. Na zakończenie sztafety ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „Na szlaku z PTTK Rzeszów. Z naszej szkoły prace na konkurs złożyło 5 osób: Michalina i Zuzia z VI b, Julka z VIII, Wiktoria z V oraz Fabian z I a. Wyróżnienie otrzymała praca Zuzi z klasy VI b.