Jak panować nad swoimi emocjami

Jak panować nad swoimi emocjami ? – porady dla uczniów i rodziców.

Czym są emocje?

To codzienne przeżycia jak strach, złość, smutek, radość, euforia, niepokój, wzruszenie, gniew, zaskoczenie, zadowolenie, szczęście itd. Charakterystyczną ich cechą jest to, że pojawiają się nagle i są z czymś powiązane – tym czymś mogą być: zaistniałe wydarzenia, myśli skoncentrowane wokół jakiejś tematyki czy otaczający nas ludzie. Emocjom towarzyszą reakcje organizmu, między innymi: czerwienienie się, pocenie, drżenie rąk, drżenie głosu oraz działania np. chowanie się, ruchy mimiczne itp. Są wyrażane mową ciała, mimiką twarzy, tonem głosu, słowem. Emocje często stają się impulsem do podejmowania nieprzemyślanych, szybkich decyzji i działań. Kształtowanie sfery emocjonalnej staje się istotnym elementem wychowania. Panująca w domu atmosfera ma duży wpływ na emocjonalność dziecka. Należy zwrócić uwagę na dwa elementy: sposób, w jaki rodzice wyrażają swoje emocje oraz reakcję rodziców na sposób wyrażania emocji przez dziecko. Zdarza się, że przemęczony rodzic ignoruje, minimalizuje lub wręcz zaprzecza emocjom dziecka. A emocje dzieci trzeba zauważać i o nich rozmawiać, to rozwija emocjonalność młodego człowieka.

Jak sobie radzić z emocjami ?

Unikajmy sytuacji, które powodują niechciane emocje. Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że wpadamy w złość, gdy bardzo się spieszymy, nie zostawiajmy rzeczy na ostatnią chwilę. Planujmy swoje działania tak, by wyeliminować pośpiech. Jeśli wiemy, że w kontakcie z konkretną osobą odczuwamy frustrację, to ograniczmy kontakty z nią albo nie poruszajmy tematów, które wzbudzają w nas takie uczucia.

Obserwujmy i nazywajmy emocje. Łatwiej jest poradzić sobie z emocjami, gdy wiemy, kiedy się pojawiają, jak na nie reagujemy, czego dotyczą. Gdy szybciej bije nam serce czy pojawiają się wypieki na twarzy, to może to oznaczać oczekiwanie na coś, czego pragniemy, ale też na coś, czego się obawiamy. Nazwijmy to co czujemy. Emocji nie warto tłumić ani ukrywać, najkorzystniej jest postępować całkowicie odwrotnie, czyli dokładnie się im przyglądać.

Zmieniajmy punk widzenia. Spójrzmy na sytuację z punktu widzenia innej osoby lub grupy osób, zmieńmy nasze myślenie o danej sytuacji. Pamiętajmy również o tym, że żadna emocja nie trwa wiecznie.

Stosujmy tzw. Reduktory. Można wypróbować kilka prostych sposobów, takich jak: ćwiczenia oddechowe, podjęcie aktywności sportowej, wyjście na spacer, słuchanie muzyki, przypominanie sobie ulubionego miejsca, wspominanie miłych chwil, rozmowa z bliską osobą, itp.

Co może zrobić rodzic, aby zadbać o swoje emocje?

Poradnik dla rodziców „Potrafię się zatrzymać, ale jak to zrobić”

Warto również przeczytać artykuł „Jak przetrwać izolację i nie zwariować”