Szkolne koło PTTK

Szkolne Koło PTTK nr 45

Szkolne  Koło PTTK  w ZSzP nr 4 w Rzeszowie działa od 16 lutego 2015 r. Otrzymało numer 45, a uczniowie cały czas zastanawiają się nad nazwą koła. W swoich szeregach zrzesza 23 uczniów Szkoły Podstawowej nr 14. Założycielem i opiekunem koła jest p. Krystyna Tracz.

Celem działalności Szkolnego Koła PTTK jest rozwijanie wśród dzieci zainteresowań krajoznawstwem, czynny wypoczynek, upowszechnianie turystyki i zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej: GOT, OTP, Turysta-Przyrodnik, INO, Znam okolice Rzeszowa.

 

AKTUALNOŚCI

Wycieczka do Skansenu w Kolbuszowej – 14.10.2021 r.

14 października 40 uczniów naszej szkoły pojechało do Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego położonego nad potokiem Bukowiec w Kolbuszowej. Zwiedzili zabytki architektury drewnianej dawnej wsi. Stare chałupy, młyn wodny, kościół, kapliczki, wiatraki, dawne stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku i zwierzęta, które trzymano dawniej przy chałupach zrobiły na dzieciach duże wrażenie. Zachwyciły ich także ręcznie robione przez lokalnego rzemieślnika drewniane zabawki. Po zwiedzaniu skansenu dzieci odpoczęły w chacie gilowej spożywając z apetytem kiełbasę z grilla. Przy pięknej, słonecznej pogodzie spędziły popołudnie na grach i zabawach ruchowych. Zapraszamy o obejrzenia fotorelacji. 

14 grudnia 2020r. – XIII Konkurs wiedzy „70 lat poznajemy Polskę z PTTK”

W 2020 roku przypada 70 rocznica powstania PTTK. Z tej okazji SP nr 27 oraz RO PTTK zorganizowali XIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej PTTK „70 lat poznajemy Polskę z PTTK.” Konkurs polegał na indywidualnym wykonaniu prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię i formy działalności PTTK podczas 70 lat istnienia tej Organizacji. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie: Bartosz Perec z kl. V, Michalina Skiba z kl. 7b i Karol Zając z kl. 8. Ocenie podlegało m.in. atrakcyjne i ciekawe ujęcie  tematu wzbogacone ilustracjami i fotografiami, zgodność prezentacji z tematyką. Komisja konkursowa przyznała II miejsce uczniowi kl. V Bartoszowi Perec. Bartek otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe. Ponadto  konkurs zostanie wymieniony  na świadectwie szkolnym. Gratulujemy Bartkowi sukcesu w konkursie.

7 grudnia 2019 r. – XXVII Mikołajki z Ino

Siedem dwuosobowych drużyn z naszego koła PTTK pod opieką K. Tracz i K. Perec wystartowało w sobotę w Borku Starym w Drużynowych Marszach na Orientację. Dzieci  z klas I-IV z mapą terenu, kompasem i kartą startową wyruszyły na 3-kilometrową trasę w celu odszukania ukrytych w nieznanym terenie ośmiu punktów kontrolnych. Oprócz punktów właściwych znajdowały się też punkty „mylne”.

W imprezie startowały dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych. Organizatorzy nagradzali 10 najlepszych drużyn. Wielki sukces odniosły dzieci z naszej szkoły zajmując I, II, IV, VI i VII miejsce.

I miejsce –  Szymon Bury, Szymon Sabała
II miejsce – Zuzia Krawczyń, Maja Krawczyk

IV miejsce – Bartosz Perec, Jan Perec

VI miejsce – Patrycja Dziura, Ola Pop
VII miejsce – Zosia Przeździecka, Emilka Dziura

Dzieci otrzymały nagrody przydatne na turystycznym szlaku. Radość młodym turystom sprawiła też wizyta Św. Mikołaja. Wszyscy otrzymali okolicznościowy znaczek i zdobyli punkty do odznaki Ino.

14 października 2019 r. – wycieczka do Nowej Dęby

Tradycyjnie jesienią opiekun SK PTTK w naszej szkole p. K. Tracz zorganizowała wycieczkę krajoznawczą do Nowej Dęby. 44 dzieci z klas I-VIII podziwiało setki unikatowych ręcznie malowanych eksponatów w jedynym w świecie Muzeum Bombki Choinkowej. Przewodnik opowiadał i oprowadzał dzieci po muzeum pokazując zgromadzone skarby, proces powstania i zdobienia bombki. Dzieci samodzielnie mogły też malować bombkę a także otrzymały ozdobę choinkową z własnym imieniem. Następnie przy pięknej jesiennej pogodzie spacerowały ścieżką przyrodniczą „Rozalin” w Nadleśnictwie Nowa Dęba. W czasie wędrówki pan S. Polański – przewodnik PTTK  ciekawie opowiadał  o życiu lasu, roślinach i zwierzętach. Atrakcją było też ognisko i pieczenie smakowitej kiełbasy. Z miłymi wrażeniami i dobrymi humorami młodzi turyści wrócili do Rzeszowa pod opieką p. K. Sewerniak-Perec i M. Woś.

28 września 2019 r. – VI Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

Po raz pierwszy 21-osobowa grupa dzieci z klas od I do VIII wzięła udział w VI Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej. Młodzi turyści wędrowali z przewodnikiem beskidzkim Michałem Organem z Wielopola do Grodziska. Trasa wycieczki pieszej była bardzo widokowa i mogliśmy podziwiać uroki zbliżającej się jesieni. Z miejscowości Grodzisko autokarem dotarliśmy do Siedliska Janczar w Pstrągowej, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z przejażdżki konnej, bawić się na placu zabaw a także skorzystać ze smacznego poczęstunku. Każdy uczestnik wyprawy otrzymał pamiątkowy znaczek i certyfikat potwierdzający uczestnictwo w MSzT oraz  9 pkt do OTP lub 10 pkt do GOT. Na zakończenie sztafety ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „Na szlaku z PTTK Rzeszów. Z naszej szkoły prace na konkurs złożyło 5 osób: Michalina i Zuzia z VI b, Julka z VIII, Wiktoria z V oraz Fabian z I a. Wyróżnienie otrzymała praca Zuzi z klasy VI b.